image1 image2 image3
Jesteś tutaj:

Krwiodawstwo

Krwiodastw

Opieka nad chorym

Opieka nad chorym w domu

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Zaduszki - Polsko-Ukraińskie tradycje obchodzenia święta zmarłych PDF Drukuj Email
czwartek, 03 listopada 2022 08:22

Spotkanie polsko-ukraińskie1 i 2 listopada przypada dzień wspomnienia, pamięci i modlitwy za wszystkich zmarłych oraz tych którzy zginęli w obronie ojczyzny. Aby zachować pamięć o tych co odeszli do wieczności i potrzymać dziedzictwo wspólnoty narodów w Oddziale Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Biłgoraju odbyło się spotkanie polsko-ukraińskie podczas którego zapalono światło oraz odmówiono modlitwę za wszystkich zmarłych.

Podczas spotkania uczestnicy podzielili się wiedzą o praktykach, wierzeniach i obrzędach  związanych ze świętem zmarłych.

Spotkanie polsko-ukraińskie Spotkanie polsko-ukraińskie Spotkanie polsko-ukraińskie
Spotkanie polsko-ukraińskie Spotkanie polsko-ukraińskie Spotkanie polsko-ukraińskie

Pamięć o tych co odeszli do wieczności - Aby zachować dziedzictwo wspólnoty narodów

Dla zmarłych, - nadzieja tylko w tych którzy żyją. Kto ich lubił, pamięta i kto może zmówić za nich modlitwę, bo zmarli nie mogą w niczym sobie pomóc, tylko cierpliwie czekają na modlitwę i westchnienie od rodziny i społeczności kościoła (nie ważne ile czasu minęło od chwili śmierci, dusze mają dużo czasu).

Zawsze trzeba modlić się  za zmarłych swoich bliskich z rodziny, modlić się w pokorze, wspominać z imienia w nabożeństwach żałobnych o zmarłych, można również dawać jałmużnę, aby Ci pomodlili się razem z nami. Od niepamiętnych czasów zwyczaj upamiętnienia zmarłych odbywa się podczas spotkań  z poczęstunkiem. Takie przebudzenie i pamięć o duszach zmarłych łączy nas. A dziś warto wspomnieć o wszystkich zmarłych ludziach ziemi biłgorajskiej, za tych którzy odeszli w zapomnienie. Pamiętamy i módlmy się również  za dusze dzieci nienarodzonych, za dusze naszych rodziców, braci, siostry i dziadków. Za tych co umierali z głodu, wojny i idee rewolucji.

Niestety gorzki smutek śmierci dotyka każdego z nas i każdą rodzinę.  Panująca na Ukrainie wojna codziennie dotyka boleśnie każdego człowieka, każdą rodzinę. Najbardziej boli gdy ktoś oddaje swe życie za niesprawiedliwość. Cierpienie narodu ukraińskiego wzywa do pokazania prawdy, oraz pobudza ducha walki do przetrwania. Ogień to żywioł, - ogień wojny budzi strach w ludziach. Kiedy śmierć przychodzi i dotyka rodziny, nawet w niewierzących sercach budzą się sumienia i refleksje, że wraz z duszą zmarłego przychodzi coś tajemnego.

Odpocznij duszo w Panu i stwórz dla nich wieczną pamięć. Amen