image1 image2 image3
Jesteś tutaj:

Krwiodawstwo

Krwiodastw

Opieka nad chorym

Opieka nad chorym w domu

Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc

Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino we Włoszech PDF Drukuj Email
czwartek, 27 czerwca 2019 11:23

Delegacja PCK z Biłgoraja w SolferinoW ramach obchodów 100-lecia Polskiego Czerwonego Krzyża delegacja PCK Oddziału Okręgowego oraz Oddziałów Rejonowych województwa lubelskiego pojechała do Solferino. W tym miejscu w 1859 r. rozpoczęła się piękna idea zapoczątkowana przez Henry'ego Dunanta, który był światkiem największej bitwy XIX wieku wojsk austrio-węgierskich z Włochami wspieranymi armią francuską. Wstrząśnięty widokiem ofiar pozostawionych praktycznie bez opieki, podjął spontanicznie próbę udzielenia im pomocy przy udziale miejscowej ludności, którą z powodzeniem zachęcił do wynoszenia i pielęgnowania rannych, niezależnie od ich narodowości.

W sobotę 22 czerwca 2019 r. odbyła się tradycyjna procesja z pochodniami z Solferino do Castiglione delle Stiviere, to trasa wzdłuż której niesiono rannych z pola bitwy. Wyjątkowe i sugestywne spotkanie wolontariuszy, oświetlone światłem tysięcy pochodni, które wraz z entuzjazmem sprawiły, że przeżyliśmy magię wielowiekowej historii.

Wyjechaliśmy z Solferino z lekkim niedosytem ale to dobrze, ponieważ jest tam jeszcze dużo do zobaczenia i zgłębienia co przeplata się z możliwością skorzystania z bardzo ciekawych wykładów odnośnie działań czerwonokrzyskich i wyzwań obecnego świata oraz spotkań z wolontariuszami z całego świata.

Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino
Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino Delegacja PCK z Biłgoraja w Solferino
Poprawiony: czwartek, 27 czerwca 2019 11:27